ABC dla kadrowych

Posted on 09/07/2023 7:57am

Każdy przedsiębiorca z chwilą przyjęcia pierwszego pracownika w ramach umowy umowy o pracę, zostaje pracodawcą. Moment ten, jest kluczowa, gdyż wynika z niej szereg obowiązków jakie świeżo upieczony pracodawca musi wykonać. Powszechnie wiadomo, że brak znajomości prawa szkodzi, dlatego wiedza dotycząca kluczowych zagadnień wynikających z Kodeksu Pracy np wyliczanie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest sprawą priorytetową.
Dokumenty Pracowników – o czym trzeba pamiętać.

Zatrudniając pracownika należy każdej osobie zakupić personalną teczkę akt osobowych. Teczka taka składa się z trzech części A – w której wkładać będziemy dokumenty dotyczące okresu przed nawiązaniem stosunku pracy, część B - w ciągu zatrudnienia i C- po ustaniu zatrudnienia.

Zakładając teczki akt osobowych pamiętać należy aby je odpowiednio zabezpieczyć, ochrona danych osobowych nakłada obowiązek na pracodawcach trzymania dokumentów w zamykanej szafce aktowej.

Urlopy pracowników – podstawy w pigułce.

Każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługują urlopy, różnić się one będą w zależności od okoliczności i celu. Najpopularniejsze są urlopy wypoczynkowe, dzięki nim pracownik ma nabrać sił. Na wypadek zdarzeń takich jak ślub czy śmierć kogoś z rodziny, Kodeks Pracy przewiduje urlop okolicznościowy. Jego wymiar nie jest odgórnie oszacowany, należy tylko każdą taką sytuację potwierdzić odpowiednim urzędowym pismem np. z skarbówki. Kodeks Pracy umożliwia pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o tym kiedy ma być od wykorzystany decyduje pracownik.

Prawdy i mity o zasiłkach.

Zasiłki są formą wsparcia dla osób które, są w trudnej sytuacji życiowej. Powodem jej może być zły stan zdrowia, który uniemożliwia podjęcie zatrudnienia albo ze względu na podeszły wiek. Pierwszym rodzajem zasiłku dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Z zasiłku tego mogą skorzystać dzieci, które ukończyły 16 lat oraz osoby starsze – które ukończyły 65 lat. Zasiłek wynosi 153 zł. miesięcznie i ma na celu pokryć koszty opieki i pomocy w niesamodzielnej egzystencji dla osób dotkniętych niepełnosprawnością. Następnym świadczeniem, o którym należy wspomnieć, jest zasiłek przedemerytalny. Jest on przyznawany tym osobom, które do dnia zakończenia umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, były zatrudnione przez okres co najmniej 6 miesięcy lub tym, które do dnia ogłoszenia likwidacji prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i płaciły z tego tytułu składki na ubezpieczenie ubezpieczenie ocp społeczne.



Rodzaje umów o pracę, urlopy pracownicze, zasiłki czy świadczenia należne z tytułu opieki nad dzieckiem to jedynie część z podstawowych informacji, które dotyczą nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest bardzo istotna aby nie zagubić się w ogromnej ilości przepisów, zdobyć należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracownikowi.

Tags: Ogłoszenia, rodzina, prawo, PRacownik, pomoc

Author: B.S.