Czemu ciągłe dokształcanie się jest tak istotne? Po co właściwie to robić?

Posted on 11/10/2017 1:21pm

Dokształcanie się to coś, co powinno nam towarzyszyć całe życie. Zdobywanie nowych umiejętności czy też podnoszenie własnych kwalifikacji jest bardzo wskazane. Stale rozwijamy się, a oprócz tego dbamy o swoje szare komórki, aby być długo w doskonałej kondycji. Kiedy warto takie szkolenia robić?


Z pewnością coraz częściej istnieje możliwość, by dokształcać się w pracy. Wciąż większa ilość pracodawców ma świadomość tego, iż pracownik musi podnosić stale swoje kwalifikacje, a pracodawca musi mu to umożliwić. Dużo ludzi poszukuje właśnie tego typu zatrudnienia, gdzie może rozwijać posiadane umiejętności, a nie stale robić takie same czynności. Część takich szkoleń ma na celu podnieść kwalifikacje, a część jest czymś dodatkowym i powoduje, iż uczymy się umiejętności, jakie mogą pomóc w codziennych obowiązkach. Tego typu cel mają na przykład kursy (zweryfikuj u źródła) miękkie, typu zarządzanie czasem. To wszystko ma na celu pomóc nam zdobyć wiedzę przydatną podczas pracy. Pomaga też poszerzać oraz zwiększać aktualne kwalifikacje.
szkolenie pracowników
Author: AFGE
Source: http://www.flickr.com

Czasami zdarza się tak, iż pracując już w jakimś miejscu, sami poszukujemy szkoleń, które mogłyby nam przynieść kiedyś lepsze zatrudnienie. Uczymy się nowych rzeczy. Jeśli ktoś jest zatrudniony w przetwórstwie mięsa, to kursy (odkryj więcej) z uboju zwierząt będą czymś, co może pomóc awansować i zmienić stanowisko pracy na bardziej intratną - ubój zwierząt - szkolenie. Jest to taka inwestycja, jaka może się zwrócić oraz dać dobre efekty w przyszłości.


Niektórzy muszą sprawdzać stan swojej wiedzy co jakiś czas, jeśli chcą wykonywać własną pracę. Tak jest chociażby z zawodowymi kierowcami, którzy co 5 lat muszą przejść szkolenia okresowe kierowców - star.org.pl/szkolenia-okresowe-kierowcow/. Szkolenie to zastąpiło wcześniejsze obowiązkowe szkolenia na przewóz ludzi oraz rzeczy. Dlatego czasem właśnie bywa tak, że praca wymaga tego od nas, aby stale potwierdzać swoje kompetencje i być na bieżąco z różnego rodzaju przepisami. Kierowcy zawodowi nie są tu odosobnionym przypadkiem, natomiast dość dobrym, ponieważ zawód ten jest dość popularny.

Nawet jeżeli nie mamy obowiązku doszkalać się, to warto o tym pamiętać. Zapewne nie zawsze przydadzą się szkolenia z uboju zwierząt czy nie zawsze potrzebne będą szkolenia okresowe kierowców, jednak jest sporo innych, jakie mogą na przykład rozwijać nasze hobby. Dobrze jest o takiej kwestii pomyśleć.

Tags: kurs, PRacownik, kwalifikacje, kompetencje