Dostałeś pracę, ale nie masz pojęcia, jakiego typu umowa będzie obowiązywać? Czy wiesz jakie mamy rodzaje umów o pracę?

Posted on 21/10/2022 7:11am

Pierwszym krokiem związanym z poszukiwaniem pracy jest zawarcie umowy o pracę. Polega to na złożeniu odpowiednich oświadczeń woli przez zatrudnianego i pracodawcę. Osoba zatrudniana jest zobowiązany do świadczenia konkretnej pracy w wyznaczonym miejscu i czasie, a pracodawca zobowiązuje się, iż zapłaci za to umówione wcześniej wynagrodzenie.

pracownika
Author: Benjamin Linh VU
Source: http://www.flickr.com
Jakiego rodzaju umowę zawierać? W teorii pracownik może zadecydować,jakiego rodzaju umowę będzie podpisywał i odnosi się to do odmiennego sposobu pozyskiwania pracy, na przykład poprzez agencje pracy radom (bardzo dobry przykład).Podstawowym krokiem który jest związany z poszukiwaniem pracy jest zdobycie umowy o pracę. Polega to na przedstawieniu odpowiednich oświadczeń woli przez zatrudnianego i pracodawcę. Pracownik jest zobowiązany do świadczenia danej pracy w wyznaczonym miejscu i czasie, a pracodawca zobowiązuje się, iż zapłaci za to wyznaczone wynagrodzenie). W praktyce – decyduje o tym pracodawca, a pracownik niezbyt dużo ma w tej sprawie do zadecydowania. Może jednak próbować wynegocjować korzystniejszy dla siebie wariant. Jedną z najbardziej znanych umów jest na okres próbny Najprawdopodobniej taką właśnie umowę będziesz podpisywał na początek. Może ona poprzedzać każdą odmienną umowę o pracę. Pracodawcy czerpią z niej bardzo często. Po pierwsze po to, by sprawdzić, czy pracownik nadaje się na stanowisko, na które został przyjęty. Pracownikowi z kolei ma ona służyć do poznania się z obowiązkami i warunkami pracy.

Jeżeli przedstawiana problematyka jest godna Twojej uwagi, wejdź bez wahania pod ten link - świetna strona na pewno też Cię bardzo zaciekawi.

Najczęściej tego typu umowę na początek zaproponuje agencja rekrutacyjna.Kolejną jest na czas określony. Jak wynika z nazwy, ma ona wskazany konkretny końcowy termin. Może to być nie tylko określona data, lecz także jakaś okoliczność. Przykładowo, Kodeks Pracy przewiduje szansę zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa.

Dobrze znaną jest na czas nieokreślony. W tym wypadku znowu nazwa wskazuje na charakter umowy - jest ona pozbawiona terminu, czyli nie posiada wyznaczonego czasu, przez który ma obowiązywać. Taka umowa jest dla pracownika najdogodniejsza, bo najtrwalsza, zaś pracodawcy nie jest łatwo ją rozwiązać. Może ją wypowiedziećjedynie w określonych przypadkach, a i wówczas będzie obowiązywać go wyznaczony w przepisach okres wypowiedzenia (zależy od stażu pracy u danego zatrudniającego, w konkretnej firmie). W dodatku, jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego lub będzie prosił związek o reprezentowanie go, to zatrudniający może złożyć wypowiedzenie jedynie po skonsultowaniu się ze związkiem.

Tags: Wypowiedzenie, Pracodawcy, umowy, data