Jak efektywnie planować swój czas?

Posted on 14/06/2019 7:31am

Czas jest najcenniejszym i zarazem najbardziej trwonionym majątkiem, w który jesteśmy wyposażeni. Sporo osób przeznacza większą część czasu na zajmowanie się wieloma, przeważnie bagatelnymi trudnościami i obowiązkami, miast skupić się na niewielu, za to ważnych życiowo kwestiach. Na co zatem warto kierować uwagę, planując swój czas?


terminarz
Author: Complete Merchandise
Source: http://www.flickr.com
Kalendarz a5 - jak wybrać?

Często 20 proc. strategicznie wykorzystanego czasu i energii przynosi 80 proc. efektów. Przy określaniu celów i planowaniu działań i środków, które chcemy na nie poświęcić, musimy wyszukać w życiu zawodowym jak też prywatnym 20 proc. składników sukcesu oraz przyznać im największy priorytet. Ogromnie ważne jest, czy bierzemy pod uwagę wagę danego zagadnienia, czy też pilność. Obowiązki są podzielone na dwa kryteria: waga (ma związek z najważniejszymi celami) i pilność (odnosi się do terminu zrealizowania danego zadania). Zadania ważne (mają strategiczne przesłanie, są zauważalne ze względu na ich pilność. To sprawy niecierpiące zwłoki, konieczne do zrealizowania w jak najbliższym możliwym terminie, sprawy pilne). Zadania ważkie, ale mało pilne (nastręczają planowania, także te długoterminowe, kładą one duży nacisk na własny rozwój, poszukiwanie pomysłowych rozwiązań, delegowanie, dociekanie wiedzy, rozwój jak też szlifowanie osobistych wartości, tworzenie własnej misji). Zadania pilne, jednakże nieważne (zadania te nie wnoszą ważnych treści do naszych wartości ani zasadniczych celów). Działania z owej ćwiartki powinno się dzielić z innymi). Zagadnienia nieważne oraz niepilne (to tak zwane pożeracze lat; między innymi: bezpłodne surfowanie po sieci internetowej, przełączanie kanałów w TV, szwędanie się po galerii handlowej itd).


Firmowe kalendarze - wybór
Z kolei biorąc pod uwagę działania, je także można przyporządkować odpowiednim ćwiartkom, gdzie: zarządzanie kryzysami jest to panowanie nad sytuacjami, jak: napięcie, chroniczny brak czasu dla siebie i rodziny, brak wypoczynku, wszelkiego rodzaju uzależnienia. Zarządzanie samym sobą to duchowa harmonia; podtrzymywanie więzi familijnych, automotywacja. Zarządzanie obcymi priorytetami to brak poczucia sensu realizowanych działań, a również celu i misji, brak umiejętności tworzenia związków z innymi osobami, niedoceniane poświęcanie się pozostałym.

Kliknij ten link, by przekonać się, co podobny serwis udostępnił (leoapart.com/noclegi-wroclaw-apartamenty/) na opisywany wątek. To z pewnością także Cię zaintryguje.

Zarządzanie "pożeraczami czasu" jest to brak umiejętności samodzielnego troszczenia się o własne oczekiwania, uzależnienia.
W organizowaniu sobie czasu niezwykle pomóc nam mogą kalendarze firmowe, terminarze czy kalendarze książkowe. Patrz na stronie

Tags: czas, galeria handlowa, życie zawodowe