Jak zacząć karierę jako fotograf

Posted on 15/03/2019 12:00am

Tysiące ludzi rozważa zawód fotografa. Marzą by zgodnie z powszechną modą, pogodzić pracę ze swoją pasją.
Przekonamy się, czy da rady z tego zawodu wyżyć oraz czy dalej jest okazja dla zaczynających karierę. Czy jednak jest to tak bezproblemowe, dyskutujemy z Roksaną, która od 7 lat jako zawód wpisuje w życiorysie fotograf ślubny w Łodzi. Jej rady dotyczą całego kraju, nie tylko Łodzi.

aparat fotografa
Zdecydowanie powinno się mieć jakieś umiejętności – wyjaśnia nam nasza rozmówczyni. Nie wolno mieć nadzieję, że z małymi umiejętnościami zawojujemy obecny rynek pracy. Konkurencja jest ogromna i potencjalni klienci przebierają w katalogach, patrząc na poziom zdjęć i weryfikując umiejętności fotografa. Kiedy mamy właściwy warsztat, to dość łatwo znajdziemy klientów na przykład z polecenia.

Żeby robić ładne fotografie, należy przede wszystkim praktykować. Trzeba nosić aparat cały czas ze sobą, przynajmniej ten w telefonie i gdy tylko pojawi się możliwość, robić fotografie. Warto pomyśleć o kursach fotograficznych. Dość żwawo wprowadzają one początkujących w arkana fotografii, dzięki czemu sprawniej mogą zacząć wykonywać zdjęcia na porządnym poziomie. Takie kursy mają miejsce w wielu ośrodkach kultury, przez co dobrze jest się zapoznać i sprawdzić, kto organizuje takie szkolenia i kto jest wykładowcą.

Co do samego zarabiania jako fotograf to najtrudniejsze są niestety początki. Należy namówić pierwszych klientów i wyrobić sobie markę. Często że aby zdobyć zlecenia, trzeba zaoferować na starcie działalności niższe stawki niż konkurencja. Sporo fotografów rozpoczyna też od fotografowania wesel, choćby swoich rodziny. Jest to świetna okazja, by zdobyć sobie doświadczenie w znanym otoczeniu.

Później jest łatwiej, bo jeśli nasze zdjęcia są ładne, to na pewno część zleceń będzie pochodzić z polecenia naszych ucieszonych klientów. Prawie każdy był w sytuacji jak po weselu główną atrakcją wśród pań cieszy się album z fotografiami. Solidnie go oglądają a kiedy takie fotografie są piękne, to najczęściej chcą się dowiedzieć który fotograf robił zdjęcia. Dlatego główną zasadą musi być jak najskuteczniejsze opanowanie sztuki wykonywania zdjęć. Z pięknymi fotografiami jakoś sobie damy radę, nie ukrywajmy, trudnym rynku z dużą konkurencją.


Wyświetl większą mapę


Tags: aparat, sprzęt, kursy, fotograf, klienci, zlecenia, doświadczenie

Author: S.S.