Jak założyć jednoosobową działalność? Poradnik krok po kroku.

Posted on 07/06/2022 7:18am

Nim zostaniemy przedsiębiorcami, musimy spędzić kilka godzin w urzędach by złożyć w nich wymagane papierki. Zakładanie firmy powiązane jest z biurokracją, natomiast w sytuacji jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to tak trudne jakby mogło się wydawać. Ponadto, niektóre formalności możemy powierzyć specjalistom. Oto krótki przewodnik, który pomoże w podjęciu pierwszych kroku w kierunku niezależności od szefa.


Poszczególne kroki zakładania
praca
Source: pixabay
jednoosobowej działalności gospodarczej przebiegają następująca: rejestracja w urzędzie gminy lub miasta, otrzymanie zezwoleń w przypadku działalności reglamentowanej, otrzymanie identyfikacji REGON, utworzenie rachunku bankowego i wyrobienie pieczątki jeśli te punkty są wymagane, zgłoszenie przedsiębiorcy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracowników jeśli zamierzamy zatrudniać osoby, zawiadomienie PIP.

Cały czas masz duże problemy z odnalezieniem ciekawej oferty? Nie przejmuj się - sprawdź te propozycje, one na pewno Cię nie rozczarują.

Więcej informacji: Aspatrust Accounting Services Biuro Rachunkowe.
Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą trzeba wybrać 1 z 4 trybów postępowania: zalogować się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełnić wniosek za pośrednictwem internetu oraz złożyć podpis elektroniczny, przygotować wniosek za pośrednictwem sieci a następnie podpisać go w dowolnej gminie, dostarczyć wniosek w formie papierowej w gminie, wysłać wniosek listem poleconym na adres wybranej gminy (wtedy podpis powinien być potwierdzony notarialnie).
dokumenty
Source: pixabay.com

Wpis do ewidencji musi zawierać: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę zakładanej firmy, numer PESEL, adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, adres wykonywania działalności, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami PKD, datę rozpoczęcia prowadzenia działalności.


Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas, możemy skorzystać z oferty biura konsultingowo-księgowego, które napisze za nas wniosek. Mimo upoważnień ostatecznie zakładanie firmy nie obejdzie się bez naszego zaangażowania, ale z pewnością będzie to dla nas pewnych odciążeniem - . Wspomniane biuro pomoże też na dalszym etapie prowadzenia firmy. Na przykład wykona konieczne obliczenia na poczet ubezpieczeń oraz należności dla Urzędu Skarbowego, w którym musimy się rozliczać. Powierzenie prowadzenia dokumentacji specjalistom pozwoli nam skupić się na rozwijaniu biznesu.

Tags: dokumenty, działalność, wniosek