Jaka jest różnica pomiędzy zwyczajną kartą proponwaną do rachunku, a kartą kredytową?

Posted on 26/01/2022 7:38am

Większa część osób, które posiadają własny rachunek w banku niestety nadal myli kartę debetową z kredytową. Są one bardzo analogiczne również z wizerunku jak i w funkcjonowaniu, jednak znacząco różnią się jednym, chociaż wyjątkowo istotnym szczegółem.




karta kredytowa
Author: Texas State Library and Archives Commission
Source: http://www.flickr.com


Którym?


Więc karta, jaka wydawana jest do konta bieżącego to karta debetowa. Można by za jej pomocą zapłacić przykładowo za zakupy w sklepie.

Jeżeli sądzisz, że chcesz znaleźć zbliżone materiały, to zobacz wskazówki (http://www.efematic.pl/) - to trochę inny punkt widzenia, jednak też jest warty polecenia.

Jednak uwaga, to samo można by zrobić za sprawą tej kredytowej. Gdzie zatem tkwi odmienność? Otóż, jak to było wspomniane wcześniej, ta debetowa jest połączona ze zwykłym rachunkiem bankowym. W przeciwieństwie od takiego, karta kredytowa jest z kolei powiązana z kontem kredytowym. Pozostałymi słowami jeśli płacimy za sprawunki kartą debetową, to oszczędności odejmowane są z należącego do nas aktualnego majątku, natomiast za sprawunki zrobione za pomocą karty kredytowej będziemy musieli zapłacić w czasie dalszym. Cena nabytków nie będzie odjęta od należącego do nas salda, a powiększy sumę kredytu, jaki robiąc sprawunki bierzemy.


Żeby móc korzystać z karty kredytowej należy spełniać 2 główne warunki: należałoby być personą dorosłą i osiągać stałe dochody albo, będąc studentem - mieć na uczelni stypendium. Posiadanie karty kredytowej jest powiązane z rachunkiem kredytowym, na jakim istnieje tak zwany limIT kredytowy. Jego wielkość ustala instytucja bankowa indywidualnie dla każdego swego petenta.




Przykładowo jeżeli równa się on przykładowo tysiąc złotych, to można by dokonywać nabytków do takiej właśnie sumy. Pieniądze wszakże należałoby zwrócić, ponieważ jednogłośnie z nazwą zarówno karty jak i jej pułapu jest to kredyt, czyli forma pożyczki.

Tags: bank, zysk, pieniądz, IT, termin