Mąka oraz jej wielorakie zastosowanie w przemyśle

Posted on 18/05/2022 7:33am

Mąka jest artykułem powstałym w rezultacie rozdrobnienia ziarna zbóż albo innych roślin. Zależnie od rodzaju gatunku, z jakiego otrzymano mąkę może zostać ona zastosowana do przeróżnych zamiarów: spożywczych, paszowych czy przemysłowych.
Poradnik miłośnika makaronu
Author: Międzybrodzkie Makarony
Source: Międzybrodzkie Makarony
Ze względu na użycie w przemyśle spożywczym mąkę dzielimy na: chlebową (pszenna i żytnia), stosowaną do wypiekania chleba, a także innych wyrobów piekarniczych i niechlebową (z pozostałych zbóż, ziemniaków, gryki) stosowaną jako dodatek do mąk chlebowych, czasami też samodzielnie. Pośród nich można wyróżnić mąki używane do wypiekania chleba dla ludzi chorych na celiakię. Będą to: mąka kukurydziana i ryżowa.

Pragnąc opowiedzieć proces uzyskania mąki z ziarna zbóż dobrze jest mieć pojęcie o budowie ziarna. Ziarno zbudowane jest z okrywy owocowo-nasiennej nazywanej łuską (bogatej w błonnik i składniki mineralne), zaraz pod nią kryje się warstwa aleuronowa mieszcząca wiele białek, składników mineralnych jak też pewne ilości tłuszczy. Zarodek jest najmniejszą częścią ziarna, zawiera on sporo tłuszczu oraz białka o dużej wartości (piszemy o przenośnikach ).
Środkową cząstką ziarnika, a jednocześnie największą stanowi tak zwane bielmo. Mieści ono białka i węglowodany.

Nie zwlekaj - jeżeli zainteresował Cię ten post, to chcemy nakłonić Cię do wejścia do serwisu twórcy, by obejrzeć nowe niezwykłe informacje.

Produkcja mąki polega na przemiale ziarnika, tzn. na mechanicznym rozkruszeniu oczyszczonego ziarnika za pomocą sprofilowanych urządzeń tak, aby oddzielić jego centralną część, to znaczy bielmo mączyste od zewnętrznej powłoki, to jest okrywy nasienno-owocowej. W ten sposób z rozdrobnionego bielma produkowana jest mąka, a odseparowana powłoka nasienno-owocowa tworzy otręby.

Nabywając bielszą mąkę, musimy wiedzieć, że mieści ona mniej błonnika, składników mineralnych i witamin z grupy B, natomiast więcej skrobi. W związku z tym warto wybierać mąki ciemniejsze, mieszczące więcej substancji pożywnych, błonnika oraz witamin z grupy B, a dodatkowo witaminę E. Przymioty dobrej jakościowo mąki: zabarwienie - zależy od rodzaju a także pochodzenia: od biało-kredowej poprzez biało-żółtą po szarawą, zapach – charakterystyczny lekko słodkawy.

przenośniki 2
Source: sxc.hu
W produkcji mąki stosuje się wiele typów sprofilowanych sprzętów w tym przenośniki łańcuchowe (serwis) jak też przenośniki śrubowe (cechuje nas jakość) przeznaczone do poziomego i skośnego transportowania rozlicznych materiałów sypkich (dla przykładu ziarna, otrębów, minerałów).

Tags: proces, przebieg, mąka, cechy, tok, Przymioty