O tym co bardzo dobrze poznane, co ulega zmianie jak każda rzecz, ale jednocześnie stale pozostaje takie samo. Co to może być?

Posted on 11/06/2020 8:14am

Ażeby świat mógł istnieć w obecnej formie musiało powstać kilkanaście rzeczy, jakie go zrewolucjonizowały. Można by wymienić je wszystkie... Nie no wiadomo, że tego nie zrobimy, no chyba, iż ktoś ma w planach w rzeczywistości przestudiować te zagadnienia – najlepiej sięgnąć po encyklopedię albo szukać w sieci. Warto skupić się na najważniejszych wynalazkach, na czymś, co każdy zna, lecz nie zdajemy sobie sprawy, czym taki wynalazek naprawdę jest. Weźmy na przykład taki druk.

Według definicji jest to kilkukrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, przykładowo, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem możemy także określić każdą kopię, czyli, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język zbyt specjalistyczny jest udziwniony, ale co najistotniejsze, druk powstaje wtedy, gdy da się go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier.

Poszczególne kopie też są nazywane drukiem. Drukiem można też zdefiniować różnorodne techniki powielana tekstu i grafiki, i to na płaszczyźnie tradycyjnej, jak również sposobem nowoczesnym. Wielu jednakże się upiera przy określeniu, iż taki nowatorski druk (zobacz czytaj resztę pod adresem) to tak naprawdę wydruk. Czasy jednak się zmieniają, nie da się ich zastopować, tak więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk można zrozumieć także wydruk przeznaczony na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy, historia druku jest dość krótka. Czemu? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, natomiast w historii ludzkości dość długo nie było dostępu do takiego tworzywa, jakie byłoby odpowiednie, by idealnie przyjmować szybkoschnącą farbę.


Jak można sprawdzić w historycznych źródłach, pierwszym takiego rodzaju podłożem był papier wynaleziony w Chinach.. To dzięki niemu druk mógł rozwinąć się w estampaż. Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na tytuł wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To właśnie od tego wydarzenia jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, i to takich tekstowych, jak i graficznych.

Dzisiaj bardzo znany jest druk różnych dokumentów i już nawet o tym nie myślimy. Znamy usługi drukarskie, wiemy mniej więcej jak wyglądają ceny, jak drukarnia cennik. Dzisiaj, kiedy potrzebujemy coś wydrukować, mniejszą czy większą rzecz, poszukujemy drukarni w... Internecie.

Tags: Internet, historia, papier, Wynalazek, technika komputerowa