Pracownik powinien być bezpieczny w zakładzie pracy

Posted on 08/02/2024 12:00am

jakie obowiązki obecnie przede wszystkim spoczywają na pracodawcy i w jaki sposób są one stosownie kontrolowane przez aktualne prawo w Polsce?


Pracodawcy mają dziś obowiązek zatroszczyć się o bezpieczeństwo zatrudnianych pracowników, toteż na rynku oferowanych jest sporo interesujących rozwiązań, jakie powinny to ułatwić.

Czy wiesz, że więcej znajdziesz w ofercie (https://www.kn-adwokaci.pl/)? To oczywiście zbliżona tematyka, więc bez wątpienia także głęboko Cię zaciekawi!

Istotne znaczenie ma rzecz jasna wybór odpowiedniej odzieży, która ochroni ubranie pracownika, a jeśli zachodzi taka potrzeba również jego skórę. Przykładem są chociażby fartuchy medyczne, jakich funkcją jest w dodatku zapewnienie sterylności, co podczas jakichkolwiek czynności medycznych jest bezwzględnie konieczne. Tego rodzaju fartuchy są noszone nie tylko przez lekarzy, ale także pielęgniarki i pielęgniarzy. Mają one jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – pozwalają na odróżnienie kadry szpitala bądź przychodni zdrowia od innych osób - fartuchy.
fartuchy medyczne
Author: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Source: http://www.flickr.com


W zakładach pracy niezbędne jest dodatkowo stosowne obuwie, między innymi wyposażone w bezpieczną podeszwę antypoślizgową. Niektórzy pracownicy, w zależności od specyfiki realizowanego zawodu, muszą nosić ponadto okulary chroniące wzrok. O bezpieczeństwo pracowników dbają także specjaliści BHP, którzy nie tylko kontrolują użytkowany sprzęt, ale również organizują sporo specjalistycznych szkoleń. Każdy pracownik, bez względu na to jaki jest charakter jego pracy, powinien przejść takie szkolenie, które przygotowuje go do zajmowania konkretnego stanowiska - topten.


Reasumując, troszczenie się o bezpieczeństwo zatrudnianych osób jest dzisiaj jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, a to, czy się z niego stosownie wywiązuje regulują konkretne przepisy prawne.

Tags: przepisy, obowiązek, obowiązki, rodzaj, typ