Rozliczanie PITu 2015

Posted on 07/12/2022 8:07am

Program PIT jest jednym z najistotniejszych programów na polskim rynku. Został sporządzony ze specjalnym naciskiem na doświadczenia klienta i łatwość eksploatacji. Uproszczeniem dla podatnika kreującego deklarację PIT-38 musi być otrzymana od biura maklerskiego w czasie do końca lutego, poświadczenie PIT-8C.

Rozliczenie podatku PIT
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com

Trzeba jednakże mieć na uwadze, iż to na płacącym podatek ciąży zobowiązanie ścisłego zapełnienia deklaracji PIT-38 online i odprowadzenia odpowiedniej kwoty należnego zobowiązania (polecamy w tym zakresie pitonline.pl).

Czyżby posty zaprezentowane na tej stronie całkowicie Cię uszczęśliwiły? Mamy nadzieję, że tak. Jednakże, jeżeli masz ochotę więcej, to najedź tutaj.

Chociaż jest to mało przypuszczalne, to jednak błędy w zeznaniach przyjmowanych od biur maklerskich mają miejsce. Nasz makler nie zawsze musi także posiadać wiedzę o każdych naszych transakcjach, może inaczej tłumaczyć przepisy podatkowe, czy też nie brać pod uwagę całkowitych możliwych do ujawnienia wydatków osiągnięcia przychodu.

Toteż tak istotne jest, aby za każdym razem potwierdzać dane i przy przesyłaniu kwot na stosowną druk PIT-38 online właściwie je modyfikować, o ile istnieje taka potrzeba. Gdy mamy wątpliwości, mamy możliwość zwrócić się do odpowiedniego biura maklerskiego o wytłumaczenia i o poprawę omyłki. W praktyce, jeżeli płacący podatki ma rację, biura maklerskie dopełniają korekty PIT-8C, a potem przekazują właściwy dokument ponownie podatnikowi i do urzędu skarbowego.

Utworzenie dokładnej informacji dotyczącej druku PIT-8 to, w zależności od stawek brokera, cena rzędu 30-50 zł (kiedy jednakże okaże się, że inwestor ma rację, kwota powinna być zwrócona). Warto zwrócić również uwagę, że coraz bardziej częsta staje się praktyka nadawania przez domy maklerskie druków PIT-8C w typie dokumentów elektronicznych, w miejsce przesyłania ich pocztą (przejdź do ). Jeżeli więc będziemy zmartwieni, że nie otrzymaliśmy od naszego brokera druku PIT-8C na czas, sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy taki dokument nie został dla nas udostępniony do nabycia w Internecie. Deklaracja PIT-38 online 2015 składa się z dwunastu części sformowanych od litery A do L, z czego jednak końcową z nich (część L) wypełnia urzędnik skarbówki. Nie stosujemy już numeru NIP, a do rozpoznania wystarcza nam numer PESEL
.