Typy podatku dochodowego, które oblicza najwięcej mieszkańców naszej ojczyzny

Posted on 07/02/2019 7:33am

Podatek PIT zwany również dochodowym, z pewnością jest jednym z najpopularniejszych rzeczy, które widzimy w wyobraźni, kiedy słyszymy wyraz podatek. Nic w tym dziwnego, gdyż jako jeden z niewielu zobowiązań leży on w gestii zatrudnionego, a nie pracodawcy. Jednakże mało kto wie, iż typów PITu jest całkiem sporo, dlatego tego że obywatele mają możliwość pobierania przychodów z rozmaitych źródeł i inicjatyw gospodarczych.


deklaracja pit
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Najczęstsza transakcją wykonywaną przez Polaków jest bezsprzecznie rozliczenie PIT 37. Dotyczy ona bowiem pracujących we wszystkich firmach i instytucjach krajowych. Dlatego też, gdy nadchodzi data kiedy rozliczenie PIT (zobacz pity roczne 2018) 37 musimy uiścić w czasie kilku dni, kolejka do instytucji skarbowej ciągnie się w nieskończoność. Kiedy, jak wiele innych Polaków postanowimy wyprawić się w tę wycieczkę na ostatnią chwilę może zdarzyć się tak, iż przed nadejściem godziny zamknięcia, nie zdążymy dojść do okienka i nasza sprawa nie zostanie załatwiona. Nie ma jednak powodów do paniki, gdyż w naszej sytuacji znalazły się setki ludzi. Gdy sprawy przyjmą owy obrót zawsze zostaje ratunek w postaci internetu i możności jaką zyskaliśmy przy rozliczaniu PIT 2015 on-line. Jednakże czasami może wydarzyć się tak jak na portalach internetowych rozliczających PIT 2015 on-line, czyli w grę wchodzi możność przeciążenia serwerów. Taka sprawa nie będzie miała miejsca przy mniej popularnych podatkach PIT, których termin rozliczenia jest inny od tego powszechnego. Za wspaniały przykład może służyć tu PIT 4R. Za tą zagmatwaną nazwą stoi świadczenie uiszczane między innymi przez osoby, które zatrudniają w swoim gospodarstwie domowych, dla przykładu jako pomoc, a także przez organy wypłacające Polakom świadczenia, takie jak emerytura.


wypełnianie PIT przez internet
Author: Juha Kettunen
Source: http://www.flickr.com
Jak więc wyraźnie widać podatek dochodowy ma wiele rodzajów i to od tego jaką inicjatywę gospodarczą podejmiemy i jakie jest źródło naszych przychodów zależy, jaki rodzaj będziemy zmuszeni rozliczać. Jednak niezależnie od rodzaju PITu, musimy pamiętać o obowiązujących terminach, które w tej kwestii są kluczowe, gdyż nie dotrzymując ich być może będziemy zmuszeni płacić wyszczególnione w przepisach sumy - .

Tags: serwer, emerytura, podatek, renta