W biznesie za darmo nic się nie dostaje, więc spodziewać się trzeba że faktoring również będzie coś kosztował

Posted on 20/07/2019 7:21am

Sporo przedsiębiorców boryka się często z problemem płynności finansowej. Zwłaszcza to dotyczy sytuacji, kiedy często są wystawiane faktury na duże sumy z przedłużonym terminem zapłaty. Jednak wszelkie zobowiązania wobec urzędu skarbowego, to znaczy podatki trzeba płacić w terminie, i wiele firm w takich sytuacjach może mieć kłopoty z płynnością.
faktoring
Author: David Goehring
Source: http://www.flickr.com
Bardzo interesującym rozwiązaniem na tego typu problemy, coraz bardziej popularnym wśród naszych biznesmenów jest faktoring. Usługa tego typu funkcjonuje od jakiegoś czasu na naszym rynku, ale w zachodnich krajach cieszy się ogromną popularnością. U nas na początku traktowana ostrożnie przez księgowych, od jakiegoś czasu zaczęła notować bardzo szybki popularności.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to śmiało przekonaj się, co jest w ofercie, która odnosi się do tej samej kwestii.

Dynamika kilkunastu procent co roku rokuje bardzo dobrze jeżeli chodzi o dalszą przyszłość tej formy rozliczania między firmami.Dla niejednej firmy faktoring został niezwykle wygodnym sposobem na unikanie płatniczych zatorów, w wielu przypadkach powiększa także wiarygodność firmy w oczach kontrahentów.

Faktoring klasyczny - - będzie polegał na tym, że w momencie wystawienia faktury klientowi, nazywanemu także faktorantem, zostaje wypłacana należność za to zobowiązanie. Robi to finansowa instytucja, firma faktoringowa, która fachowo jest nazywana faktorem, a która następnie otrzymuje należność od klientów, których zafakturowano.

faktoring
Source: sxc.hu
Rzecz jasna w świecie biznesu za darmo nic się nie dostaje, więc spodziewać się trzeba że faktoring także będzie niósł za sobą koszty. I tak jest w praktyce, środki wypłacane od razu kontrahentom są zmniejszane o kwotę prowizji, która jest pobierana przez faktorów. W wielu przypadkach może to zmusić to firmy do obniżenia marży lub podwyższenia cen za produkty czy usługi, ale dzięki temu zachować można płynność w finansach.

Podejmując decyzję o faktoringu trzeba mieć to na uwadze, wprawdzie koszty jego będą mniejsze niż kredyty czy bankowe pożyczki, ale i tak znacząco mogą wpływać na wysokość cen, a tym samym rynkową konkurencyjność. Jeśli jednak firma ma solidną pozycję na rynku, to z pewnością wejście w faktoring przyniesie sporo korzyści.

Tags: finanse, kredyt, firma, cena