W jaki sposób zaoszczędzić na opłatach za prąd

Posted on 09/08/2019 7:28am

Każdy świetnie wie, że budżet domowy nie jest gumowy i nie da się go bez końca rozciągać. Przytrafiają się niestety sytuacje, iż zmuszeni jesteśmy poszukiwać jakiś oszczędności, żeby nasz comiesięczny bilans nie okazał się ujemny. Bezsprzecznie najwłaściwszym na to sposobem będzie dokonanie przeglądu własnych rachunków oraz poszukanie w ich obrębie ewentualnych oszczędności. Bezsprzecznie najlepsze pod tym kątem będą rachunki za światło.


rachunek
Author: Syed Ikhwan
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli uznamy, że nasze rachunki za Energię elektryczną są nader duże, możemy się zastanowić nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Być może mamy w domu jakieś stare urządzenia, które pochłaniają ogromne ilości prądu. Być może mamy wiele urządzeń zostawionych na czuwaniu i pomimo tego, iż ich nie używamy, musimy każdego miesiąca sporo za nie płacić. Jeżeli zaczniemy wyłączać urządzenia elektroniczne z czuwania lub wymienimy stare sprzęty, z pewnością szybko zaobserwujemy duże oszczędności. Dobrym działaniem może być także przeanalizowanie obecnej taryfy. Być może powinniśmy rozpocząć negocjację z dostarczycielem prądu albo zdecydować się na jego zmianę. (szwedzkie pompy ciepła) Działania tego rodzaju nie ochłoną nam sporo czasu, a pozwolą na istotne oszczędności. Dobrze jest pomyśleć też o zmianie starych żarówek na energooszczędne. Zmiana taka jednorazowo może być stosunkowo kosztowna, jednak długoterminowe oszczędności pozytywnie nas zaskoczą.


pieniądze
Author: Jan Fidler
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli dysponujemy względnie sporą powierzchnią w sąsiedztwie naszego domostwa możemy się zastanowić nad trochę innymi rozwiązaniami. Przykład może stanowić elektrownia wiatrowa do domu. Dzięki posiadaniu niezależnego źródła energii będziemy w stanie wiele oszczędzić. Sporym zainteresowaniem pochwalić się mogą także panele słoneczne, które zaobserwować można na dachach wielu polskich domów. Decydując się na taki kierunek, musimy mieć świadomość tego, iż na starcie koszty okażą się rzeczywiście znaczące, a okres zwrotu z inwestycji będzie rozłożony w czasie. Warto to jednakże dokładnie przeliczyć i na takiej podstawie podjąć decyzję.

Tags: dom, oszczędności, taryfa