Wszystko co dobrze jest wiedzieć o rozproszonym przetwarzaniu danych

Posted on 07/02/2024 11:35am

Od jakiegoś czasu toczą się prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od do tej pory wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on ogromnie przydatny w kryptografii i przetwarzaniu danych.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl
Wcześniej do tych operacji wykorzystywano bardzo drogie superkomputery, technologia nanosi jednak pewne ograniczenia na takie urządzenia. Skomplikowane obliczenia cały czas zabierają tego typu maszynom długie lata. Ostatnio opracowano niezwykły sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między uczestniczące w zadaniu komputery, a całość danych jest gromadzona w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to możliwość łączenia w sieć kilka specjalnych maszyn, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy tradycyjnych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają rozesłane komplety danych, które ich komputery opracowują, po czym przetworzone dane są wysyłane na jeden serwer, na którym są łączone. Uniwersytety i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współpracy w przedsięwzięciach.

Time sheet
Author: OTA Photos
Source: http://www.flickr.com
Oprogramowanie kierujące całą operacją jest dostępne darmowo w sieci, należy tylko wpisać w wyszukiwarkę hasło „cloud computing”, żeby znaleźć kompletne informacje. Aktualnie trwające przedsięwzięcia dotyczą w dużej mierze spraw z zakresu chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Uczestnik za udział w przedsięwzięciu dostaje wirtualne punkty i jest co jakiś czas zawiadamiany o postępie badań.

Komercyjne zastosowanie chmury



Firmy funkcjonujące w branży IT błyskawicznie znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, to nie zwlekaj oraz przeczytaj szczegóły na stronie (https://www.rathgeber.pl/etykiety). Z pewnością uznasz, że w tamtym miejscu także są to bardzo ciekawe informacje.

Zrezygnowano z rozpowszechniania profesjonalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to głównie oprogramowania graficznego i edytorskiego. Zamiast tego wprowadzono usługę abonamentową, która opiera się na korzystaniu z oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to rozwiązanie, które umożliwia zapobieganie piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem opłacalny pod względem finansowym dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.

Tags: komputery, serwery, oprogramowanie, technologia, IT, dane